Kontakt do eksperta
Malwina Adamska
m.adamska@konsiglio.pl
+48 662 034 413
W związku ze zmianami w prawodawstwie europejskim, istnieją dwa warianty klasyfikacji substancji i mieszanin. Dowiedz się, na czym polega ich klasyfikacja w odniesieniu do kart charakterystyki i etykiet produktów.
Od 2012 roku dla substancji chemicznych wprowadzona została jedna klasyfikacja zgodna z CLP.
W związku z tym, informacje zamieszczone w sekcji drugiej karty charakterystyki substancji, muszą być podane zgodnie z tą klasyfikacją. Dla przykładu, jeżeli substancja jest łatwopalna, to wówczas według CLP należy użyć oznaczenia, np. H225.
Jeżeli chodzi o oznakowanie, czyli piktogram, w tym względzie stosujemy również wyłącznie wytyczne klasyfikacji CLP. To samo dotyczy zwrotów odnoszących się do rodzaju zagrożenia oraz środków ostrożności. Przykładowo, jeżeli mamy do czynienia ze zwrotem:
Klasyfikacja mieszanin
Od 1 czerwca 2015 roku, zarówno dla substancji jak i mieszanin chemicznych obowiązuje tylko i wyłącznie nowe rozporządzenie CLP (1278/2008).
Zatem w karcie charakterystyki dla mieszanin w sekcji drugiej, dla oznakowania zagrożenia i środków ostrożności stosujemy odpowiednio wielkie litery „H” i „R”.
Stosujemy również piktogram koloru czarnego na białym tle z czerwonym obramowaniem.
Wyjaśniamy ważne pojęcia i zagadnienia związane z kartą charakterystyki na daną substancję i ogólnie tematyką kart charakterystyki.